Produktens funktioner

Utmärkt hög-temperaturoxidationsbeständighet och korrosionsbeständighet (kärnfördel)
Kärnfördelen med ASTM A335 P5 ligger i dess utmärkta hög-temperaturoxidationsbeständighet och korrosionsbeständighet. Tack vare tillsatsen av 4-6 % krom (Cr) kan P5 bilda en tät Cr₂O₃-oxidfilm vid höga temperaturer, som effektivt motstår hög-temperaturoxidation och termisk korrosion. Dess övre gräns för oxidationsbeständighet når 550-600 grader, vilket avsevärt överträffar P1 (mindre än eller lika med 450 grader) och P11 (mindre än eller lika med 538 grader). I hög-svavelhaltiga-miljöer i raffinaderier uppvisar P5 överlägsen korrosionsbeständighet jämfört med låga-kromkvaliteter, som effektivt motstår hög-temperatursulfidationskorrosion och kombinerad oxidation-sulfidationskorrosion. Med en lägsta draghållfasthet på 415 MPa och en lägsta sträckgräns på 205 MPa är den i nivå med P1 och P11 när det gäller hållfasthetsnivå men erbjuder en anmärkningsvärd fördel när det gäller oxidationsbeständighet vid hög temperatur.

Bra hög-temperaturstyrka och krypmotstånd
ASTM A335 P5 håller goda hållfasthetsnivåer vid höga temperaturer. Tack vare tillsatsen av 0,5 % molybden (Mo) och högre krominnehåll uppvisar P5 utmärkt kryphållfasthet vid hög-temperatur i temperaturområdet 500-600 grader. Under förhållanden vid 550 grader erbjuder P5 bättre oxidationsbeständighet och hög-temperaturstyrka jämfört med P11, vilket gör den lämplig för hög-temperatur- och{15}}högtrycksrörsystem som arbetar vid högre temperaturgrader. Dess hög-temperaturhållfasthet är jämförbar med den för P11, men den har en högre övre gräns för oxidationsbeständighetstemperatur, vilket möjliggör lång-service i mer stränga högtemperaturmiljöer.

God bearbetbarhet och formbarhet
ASTM A335 P5 uppvisar goda kall- och varmbearbetningsegenskaper, vilket möjliggör olika formningsprocesser såsom varmböjning, kallböjning och smide. Med ett måttligt legeringsinnehåll uppvisar den utmärkt formbarhet under kallböjning, vilket gör den lämplig för tillverkning av rörkopplingar som armbågar, T-stycken och reducerare. Det bör noteras att P5 på grund av sin högre kromhalt har en något större benägenhet för arbetshärdning jämfört med P1/P11. Därför rekommenderas det att inkludera lämpliga mellanglödgningssteg under formningsprocesserna. Dess bearbetbarhet är jämförbar med den för P11, och konventionella bearbetningsmetoder kan användas för bearbetning.

Bra svetsprestanda och krav på värmebehandling efter-svetsning
ASTM A335 P5 uppvisar god svetsbarhet. På grund av dess högre krominnehåll (4-6%) har den dock en något större tendens till härdning i den värme-påverkade zonen jämfört med P1/P11, vilket kräver strängare svetsprocedurer och efter-svetsvärmebehandling (PWHT). Det rekommenderas att förvärmningstemperaturen före svetsning är 150-250 grader. Efter svetsning bör PWHT utföras genom att värma upp till 700-760 grader, hålla temperaturen och sedan kyla långsamt för att lindra kvarvarande svetsspänningar och mjuka upp den värmepåverkade zonen, vilket säkerställer segheten och sprickmotståndet hos den svetsade fogen.

Bra organisationsstabilitet och långsiktig-tjänsttillförlitlighet
ASTM A335 P5 uppvisar god mikrostrukturell stabilitet under lång-service vid temperaturer mindre än eller lika med 600 grader. Dess högre krominnehåll förbättrar effektivt materialets oxidationsbeständighet och hög-korrosionsbeständighet vid hög temperatur. Sammansättningsdesignen på 5%Cr-0,5%Mo säkerställer mikrostrukturell stabilitet under långvarig-hög-temperaturdrift. Efter normalisering och härdning (N+T) värmebehandling erhåller P5 en enhetlig och fin ferrit + karbidmikrostruktur, vilket garanterar mikrostrukturell stabilitet och tillförlitlighet under driftförhållanden vid höga temperaturer.
Tekniska specifikationer
Kemisk sammansättning (ASTM A335 / ASME SA335)
|
Element |
Standardkrav |
Notera |
|
C |
Mindre än eller lika med 0,15 % |
Design med låg-kolhalt säkerställer svetsbarhet och seghet |
|
Mn |
0.30 - 0.60% |
Solid lösningsförstärkning, förbättra styrkan |
|
P |
Mindre än eller lika med 0,025 % |
Skadliga ämnen, strikt kontrollerade |
|
S |
Mindre än eller lika med 0,025 % |
Skadliga ämnen, strikt kontrollerade |
|
Si |
Mindre än eller lika med 0,50 % |
Deoxidationsmedel, förbättra oxidationsbeständigheten vid hög-temperatur |
|
Cr |
4.00 - 6.00% |
Kärnelement som ger grundläggande antioxidanter och korrosionsbeständighet |
|
Mo |
0.45 - 0.65% |
Kärnelement för att förbättra-krypbrottstyrkan vid hög temperatur |
|
Fe |
Återstående kvantitet (≈ 93%) |
Matriselement |
Fysiska egenskaper
|
Prestanda |
Numeriskt värde/intervall |
Testförhållanden |
|
Densitet |
≈ 7,75 g/cm³ |
Rumstemperatur (20 grader) |
|
Smältpunkt |
≈ 1390-1430 grader |
- |
|
Elektriskt motstånd |
≈ 0.40 μΩ·m |
Rumstemperatur |
|
Värmeledningsförmåga |
≈ 34 W/(m·K) |
Rumstemperatur |
|
Termisk expansionskoefficient (20-100 grader) |
≈ 11.6 × 10⁻⁶ /K |
- |
|
Elastisk modul (Youngs modul) |
≈ 200 GPa |
Rumstemperatur |
|
Poissons förhållande |
≈ 0.28 |
Rumstemperatur |
|
Magnetism |
Ferromagnetisk |
Ferritstruktur, som är magnetisk |
Mekaniska egenskaper (normaliserade + härdade, typiska värden, ASTM A335)
|
Prestanda |
Typiskt värde |
Genomförandestandarder |
|
Draghållfasthet |
Större än eller lika med 415 MPa |
ASTM A335 |
|
Avkastningsstyrka (0,2 % offset) |
Större än eller lika med 205 MPa |
ASTM A335 |
|
Förlängning (måttlängd 2in/50mm) |
Större än eller lika med 30 % |
ASTM A335 |
|
Hårdhet |
Mindre än eller lika med 217 HB (typiskt värde) |
- |
Obs: Styrkenivån för P5 är densamma som för P1/P11 (större än eller lika med 415 MPa). Dess huvudsakliga fördel ligger dock i den utmärkta oxidationsbeständigheten vid hög-temperatur och korrosionsbeständigheten som orsakas av dess 4-6 % krominnehåll, snarare än förbättrad styrka. För högre hållfasthet eller högre temperaturgrader rekommenderas att använda P91.
Höga-temperaturprestanda
ASTM A335 P5 upprätthåller goda hållfasthetsnivåer vid höga temperaturer och är lämplig för långvariga-höga-temperaturer upp till 600 grader:
|
Temperatur |
Draghållfasthet (MPa, ungefär) |
Behållningsgrad för prestanda |
|
Rumstemperatur (20 grader) |
Större än eller lika med 415 |
100% |
|
400 grader |
≈ 370 |
Större än eller lika med 89 % |
|
450 grader |
≈ 340 |
Större än eller lika med 82 % |
|
500 grader |
≈ 280 |
Större än eller lika med 67 % |
Lång-termisk stabilitet och mikrostrukturell stabilitet
ASTM A335 P5 uppvisar god mikrostrukturell stabilitet under lång-service vid temperaturer mindre än eller lika med 600 grader. Tillsatsen av 4-6 % Cr förbättrar effektivt hög-temperaturoxidationsbeständighet och termisk korrosionsbeständighet. Den mikrostrukturella stabiliteten minskar dock och oxidationsbeständigheten minskar när den används för{11}}långtidsservice över 620 grader. Det rekommenderas inte för långtidsservice över 620 grader. För högre temperaturgrader rekommenderas att välja P91 eller P92.
Värmebehandlingssystem
Den slutliga prestandan för ASTM A335 P5 är starkt beroende av värmebehandlingsregimen, med gemensamma specifikationer enligt följande:
1. Normaliserande behandling (normaliserande)
Värm till 925-955 grader, håll i tillräckligt lång tid (cirka 1 timme per tum väggtjocklek), luftkyl sedan. Detta resulterar i en enhetlig, finkornig ferrit + karbidmikrostruktur, förberedande för efterföljande härdning.
2. Tempereringsbehandling (Temperering)
Värm till 700-760 grader, håll i tillräckligt länge och luftkyl sedan. Detta eliminerar spänningar som orsakas av normalisering, optimerar seghet och plasticitet och uppnår de slutliga serviceegenskaperna.
3. Full glödgning (valfritt)
Värm till 840-870 grader, håll temperaturen, kyl sedan ugnen till cirka 650 grader, följt av luftkylning till rumstemperatur. Detta används för att eliminera kallbearbetningspåfrestningar eller förbättra kallbearbetningsformbarheten.
Uppmärksamhet:
Efter-svetsvärmebehandling (PWHT) rekommenderas efter svetsning. Det innebär uppvärmning till700-760grad , håll kvar vid temperatur och sedan långsam nedkylning för att eliminera kvarvarande svetsspänningar och mjuka upp den värmepåverkade zonen-.
På grund av sin högre kromhalt har P5 en större tendens att härda i den svetsvärmepåverkade zonen jämfört med P1/P11. Det rekommenderas att strikt kontrollera svetsvärmetillförsel och förvärmningstemperatur.
Värmebehandlingstemperaturen och tiden måste kontrolleras strikt för att undvika kornförgrovning eller prestandafluktuationer.
Tillämpligt media
Ånga med hög-temperatur:
Huvudångledningar för kraftverk (Mindre än eller lika med 600 grader), pannöverhettningsrör, eftervärmarrör
Petroleumraffineringsmedia:
Processrörledningar som innehåller-svavel med hög temperatur- för atmosfärisk och vakuumdestillation, katalytisk krackning, hydrobehandling, fördröjd koksning, etc.
Hög-svavelinnehållande media-:
Hög-svavel-innehållande olje- och gasmedier, sura mediamiljöer i raffinaderier
Hög-processgaser:
Hög-temperatur- och högtrycksledningar i kemiska anläggningar för ammoniaksyntes, metanolproduktion, etc.
Värmeöverföringsmedia med hög-temperatur:
Värmeöverföringsoljeledningar, hög-värmeöverföringssystem
Obs: ASTM A335 P5 är inte tillämplig på starkt frätande media som starkt oxiderande syror (t.ex. koncentrerad salpetersyra) och hög-temperatur, hög-koncentration av klorider. Dess övre gräns för oxidationstemperatur är cirka 600 grader; P91 eller P92 rekommenderas över denna temperatur. I miljöer innehållande väte- med hög-temperatur och högt-tryck- (t.ex. hydrobearbetningsenheter) bör risken för vätekorrosion bedömas. Vanligtvis är P5 lämplig för förhållanden med lägre vätepartialtryck eller lägre temperaturer.
ASTM A335 P5 är lämplig för hög-temperatur (500-600 grader) i svavel-innehållande korrosiva miljöer. Det är ett av de föredragna materialen för högtemperaturprocessrör inom oljeraffinering och petrokemisk industri, rekommenderas för användning inom följande områden:
Applikationsfält
-
Petroleumraffinering (kärntillämpning)
● Hög-processrörledningar för katalytiska krackningsenheter
● Rörledningar med hög-temperatur och högt-tryck för hydrobehandlings-/hydrokrackningsenheter
● Hög-temperaturrörledningar för atmosfärs- och vakuumdestillationsenheten
● Fördröjd koksningsenhetsprocessledning
● Raffinaderi värmerör, värmeväxlarrör -
Petrokemisk teknik (kärntillämpningar)
● Hög-rörledningar i etenkrackningsenheter
● Rörledningar för högtemperaturprocesser för aromatiska enheter{{0}
● Petrokemiskt värmeugnsrörsystem -
Kraftgenerering för fossila bränslen
● Huvudångrör för subkritiska/superkritiska kraftverk (mindre än eller lika med 600 grader)
● Överhettarrör, eftervärmarrör
● Rörledningssystem för hög-temperatur -
Rörkopplingar för hög-temperatur och hög-tryck
● Höga-armbågar, tees och reducerare
● Smidda rördelar, flänsar
Leverans och anpassning
Vi erbjuder flexibla och pålitliga lösningar för leveranskedjan för att säkerställa att du får ASTM A335 P5 legerade stålrör som perfekt matchar dina projektkrav.
Anpassningsbara materialformer
Vi stödjer produktion av olika grund- och specialformer enligt ritningar eller specifikationer.
|
Form |
![]() Sömlöst stålrör
|
![]() Stor-diameter Tjock-väggig rör
|
![]() Legerat stålrör
|
|---|---|---|---|
|
Konventionell räckvidd |
Ytterdiameter: 10.3 - 1067 mm; Väggtjocklek: 1 - 150 mm |
Ytterdiameter: 219 - 1067 mm; Väggtjocklek: 20 - 150 mm |
Ytterdiameter: 10.3 - 610 mm; Väggtjocklek: 1 - 50 mm |
|
Anpassningsförmåga |
Varm-valsade/kalla-dragna sömlösa rör, skärning med fast-längd, fasbearbetning, rörändgängor, speciella värmebehandlingsförhållanden (normalisering + härdning/glödgning) |
Varmexpansion, skärning med fast-längd, fasbearbetning, speciella värmebehandlingsförhållanden |
Kall-dragna precisionsrör, skärning med fast-längd, speciell ytbehandling |
Varför välja oss? - Pålitlig teknisk teknik. Pålitlig leverans.
Vi är inte bara en leverantör, utan en pålitlig materialpartner för dig i Kina.

Vertikalt integrerad produktion
Egen 20 000㎡ anläggning med 10+ automatiserade linjer (8,000+ ton/år). Internt-verktygs- och matriscenter möjliggör snabb anpassning och effektiv kostnadskontroll - ingen mellanhänderuppmärkning.

Strikt kvalitetskontroll i varje steg
Full spårbarhet över viktiga QC-kontrollpunkter under hela produktionen. 100 % i enlighet med ASTM/ASME-, EN- och GB-standarderna. Materialtestrapporter tillgängliga med varje leverans.

Pålitlig leverans och exportförpackning
10+ år med export till Europa, Nordamerika, Sydostasien och Mellanöstern med vattentätt och anti-rostskydd, kombinerat med flexibla fraktalternativ, säkerställer säker och-ankomst i tid.

Provvalidering före massproduktion
Vi tillhandahåller gratisprover för kvalitetsverifiering, så att du bara kan lägga bulkordrar efter godkännande. Vi säkerställer konsekvens från prov till massproduktion genom noggrann dimensionsmätning och transparent tillverkning.
FAQ
F: Vilka är de främsta fördelarna med ASTM A335 P5?
F: Vad är skillnaden mellan ASTM A335 P5 och P11? Hur väljer man mellan dem?
F: Vad är skillnaden mellan ASTM A335 P5 och P1? Hur väljer man mellan dem?
F: Vilken är den maximala servicetemperaturen för ASTM A335 P5?
F: Vad är svetsprestandan för ASTM A335 P5?
F: Vad är korrosionsbeständigheten för ASTM A335 P5?
Populära Taggar: astm a335 p5, Kina astm a335 p5 tillverkare, leverantörer, fabrik







