ASTM A335 P1

ASTM A335 P1

ASTM A335 P1 (ASME SA335 P1) är ett låg-legerat krom-molybdenstål (Cr-Mo-stål), vilket är den kvalitet som har det lägsta legeringsinnehållet bland krom-molybdenlegeringar i ASTM A335/ASME SA33-standarden. Dess typiska sammansättning är 0,5 % Cr - 0.5% Mo, vilket gör den till den legerade stålkvaliteten med minst legeringsinnehåll och den mest kostnadseffektiva- i Cr-Mo-legeringsstålserien. Det här materialet är speciellt utformat för förhållanden med hög-temperatur och högt-tryck och är ett klassiskt val av material för hög-temperaturtryck-utrustning inom områden som kraftgenerering, petrokemikalier och pannor.
Kärnegenskaperna hos ASTM A335 P1 ligger i balansen mellan måttlig hög-temperaturstyrka och god bearbetbarhet. Denna kvalitet har en låg kolhalt (cirka 0,08-0,15 %), vilket ger bättre svetsbarhet än P11 och P22. Den har också ett bredare värmebehandlingsfönster, vilket gör det mer lämpligt för tunna-väggiga rör och fält-installerade svetsar där efter-värmebehandling inte kan utföras omedelbart. Dessutom förbättrar tillsatsen av 0,5 % molybden (Mo) materialets hög-kryphållfasthet-avsevärt i temperaturintervallet 350-500 grader, vilket möjliggör användning i hög-temperaturtryckbärande komponenter såsom underkritiska kraftverkspannrör, varmvattenberedare och varmvattenberedare. P1 är en av de äldsta och mest processmogna kvaliteterna i ASTM A335-serien, med produkter som överensstämmer med internationella standarder som ASTM A335/ASME SA335 och ASTM A213 (motsvarande T1-rör).
Nyckelegenskaper: P1 är den kvalitet som har lägst legeringshalt, lägst kostnad och bästa svetsbarhet i A335-serien av krom-molybdenstål. Det är ett klassiskt materialval med högt-värde för användningsförhållanden med medelhög till låg temperatur och hög-temperatur där högre legeringsprestanda för P11/P22 inte krävs.
Skicka förfrågan
Beskrivning
Tekniska parametrar

Produktens funktioner

High-Temperature Oxidation Resistance

Bra hög-temperaturstyrka och krypmotstånd (kärnfördel)

Kärnfördelen med ASTM A335 P1 ligger i dess måttliga höga-temperaturstyrka och krypmotstånd. Tack vare tillsatsen av 0,5 % molybden (Mo) uppvisar P1 betydligt överlägsen kryphållfasthet vid hög-temperatur jämfört med vanliga kolstål (som A106 Gr.B) inom temperaturområdet 350-500 grader. Under 450 graders förhållanden är den tillåtna spänningen för P1 ungefär 1,5 till 2 gånger den för kolstål, vilket gör att den effektivt kan motstå långsam plastisk deformation (krypning) av material under hög temperatur och högt tryck, vilket säkerställer säkerheten och tillförlitligheten för rörledningar under långvarig-hög-temperaturdrift. Dess lägsta draghållfasthet är 415 MPa och lägsta sträckgräns är 205 MPa, vilket är grundläggande prestandanivåer inom A335-serien men erbjuder betydande fördelar när det gäller kostnadseffektivitet.

High-Temperature Corrosion Resistance

Utmärkt svetsprestanda och värmebehandlingsanpassningsförmåga (differentierad fördel)

Svetsprestandan hos ASTM A335 P1 är överlägsen den hos P11 och P22, vilket är en viktig anledning till dess föredragna val under specifika driftsförhållanden. Tack vare sin lägre legeringshalt och kolekvivalent (CE) har P1 en mindre tendens att härda i den svetsvärmepåverkade zonen, kräver lägre förvärmningstemperaturer före svetsning (vanligtvis 100-200 grader), vilket gör den mer-användarvänlig för-svetsning på plats. Särskilt i tunna-väggiga rörapplikationer och situationer där efter-svetsvärmebehandling inte kan utföras omedelbart, uppvisar P1 betydligt bättre motstånd mot kallsprickning jämfört med hög-legeringskvalitet. Dess svetsprocess liknar den för vanligt kolstål, vilket resulterar i lägre driftssvårigheter för svetsare, vilket gör den lämplig för stor-installation på plats.

High Stability

God bearbetbarhet och formbarhet

Kall- och varmbearbetningsegenskaperna hos ASTM A335 P1 är överlägsna de för P11 och P22, vilket möjliggör olika formningsprocesser såsom varmböjning, kallböjning och smide. Dess lägre legeringsinnehåll minskar risken för sprickbildning vid kallböjning, vilket gör den lämplig för tillverkning av rördelar som armbågar, T-stycken och reducerare. Dessutom är dess bearbetbarhet bättre än för hög-legerade krom-molybdenstål, vilket effektivt sänker bearbetningskostnaderna.

Good Processability

Kostnads-effektivt värdeförslag (till skillnad från placeringen av P11/P22)

ASTM A335 P1 är den kvalitet som har det lägsta legeringsinnehållet och den lägsta kostnaden per viktenhet i serien av krom-molybdenlegerade stål. Jämfört med P11 (1,25Cr-0,5Mo) har P1 en kromhalt på endast 0,5 % (ungefär 40 % av den för P11), vilket resulterar i avsevärt minskade legeringskostnader. För applikationer där driftstemperaturerna är mindre än eller lika med 450 grader och högre oxidationsbeständighet inte krävs, fungerar P1 som ett högt{17}}alternativ till P11/P22, vilket ger avsevärda materialkostnadsbesparingar samtidigt som hållfastheten vid hög temperatur bibehålls.

High-Temperature Oxidation Resistance

Bra organisationsstabilitet och långsiktig-tjänsttillförlitlighet

ASTM A335 P1 uppvisar god mikrostrukturell stabilitet under lång-service vid temperaturer upp till 500 grader. Tillsatsen av 0,5 % Mo förbättrar effektivt materialets kryphållfasthet vid hög-temperatur samtidigt som det hämmar perlitsfäroidisering och karbidförgrovning, vilket säkerställer en låg hastighet av nedbrytning av mekaniska egenskaper under långvarig drift vid hög-temperatur. Efter normalisering plus härdning (N+T) värmebehandling erhåller P1 en enhetlig och fin ferrit + perlitmikrostruktur, vilket garanterar mikrostrukturell stabilitet och tillförlitlighet under hög-temperaturdrift.

Tekniska specifikationer

Kemisk sammansättning (ASTM A335 / ASME SA335)

 

Element

Standardkrav

Notera

C

0.08 - 0.15%

Design med låg-kolhalt säkerställer svetsbarhet och seghet

Mn

0.30 - 0.60%

Solid lösningsförstärkning, förbättra styrkan

P

Mindre än eller lika med 0,025 %

Skadliga ämnen, strikt kontrollerade

S

Mindre än eller lika med 0,025 %

Skadliga ämnen, strikt kontrollerade

Si

0.15 - 0.35%

Deoxidationsmedel, förbättra oxidationsbeständigheten vid hög-temperatur

Cr

0.40 - 0.65%

Kärnelement som ger grundläggande antioxidanter och korrosionsbeständighet

Mo

0.44 - 0.65%

Kärnelement för att förbättra-krypbrottstyrkan vid hög temperatur

Fe

Återstående kvantitet (≈ 97,5%)

Matriselement

Fysiska egenskaper

 

Prestanda

Numeriskt värde/intervall

Testförhållanden

Densitet

≈ 7,85 g/cm³

Rumstemperatur (20 grader)

Smältpunkt

≈ 1420-1460 grader

-

Elektriskt motstånd

≈ 0.30 μΩ·m

Rumstemperatur

Värmeledningsförmåga

≈ 42 W/(m·K)

Rumstemperatur

Termisk expansionskoefficient (20-100 grader)

≈ 12.2 × 10⁻⁶ /K

-

Elastisk modul (Youngs modul)

≈ 200 GPa

Rumstemperatur

Poissons förhållande

≈ 0.28

Rumstemperatur

Magnetism

Ferromagnetisk

Ferritstruktur, som är magnetisk

Mekaniska egenskaper (normaliserade + härdade, typiska värden, ASTM A335)

 

Prestanda

Typiskt värde

Genomförandestandarder

Draghållfasthet

Större än eller lika med 415 MPa

ASTM A335

Avkastningsstyrka (0,2 % offset)

Större än eller lika med 205 MPa

ASTM A335

Förlängning (måttlängd 2in/50mm)

Större än eller lika med 30 %

ASTM A335

Hårdhet

Mindre än eller lika med 163 HB (typiskt värde)

-

Obs: Hållfasthetsnivån för P1 är baskvaliteten i ASTM A335 krom-molybdenstålserien. Dess fördelar ligger i god svetsbarhet, bearbetbarhet och kostnadseffektivitet-, snarare än att sträva efter högsta hållfasthet. För högre hållfasthetskrav rekommenderas att välja P11 eller P22.

Höga-temperaturprestanda

 
 

Hög-temperatur draghållfasthet (typiskt värde):

ASTM A335 P1 upprätthåller en hög hållfasthet vid förhöjda temperaturer och är lämplig för långvariga-höga-temperaturer upp till 450 grader:

Temperatur

Draghållfasthet (MPa, ungefär)

Behållningsgrad för prestanda

Rumstemperatur (20 grader)

Större än eller lika med 415

100%

400 grader

≈ 350

Större än eller lika med 84 %

450 grader

≈ 310

Större än eller lika med 75 %

500 grader

≈ 260

Större än eller lika med 63 %

Lång-termisk stabilitet och mikrostrukturell stabilitet:

ASTM A335 P1 uppvisar god mikrostrukturell stabilitet under lång-service vid temperaturer mindre än eller lika med 500 grader. Tillsatsen av 0,5 % Mo förbättrar effektivt kryphållfastheten vid hög-temperatur. Men när den används under längre perioder över 550 grader, minskar dess mikrostrukturella stabilitet och kryphållfastheten minskar avsevärt; därför rekommenderas det inte för lång-tjänst över 550 grader . För högre temperaturgrader rekommenderas P11 eller P22.

Värmebehandlingssystem

Den slutliga prestandan för ASTM A335 P1 är starkt beroende av värmebehandlingsregimen, med gemensamma specifikationer enligt följande:

1. Normaliserande behandling (normaliserande):
Värm till 900-955 grader, håll i tillräckligt lång tid (cirka 1 timme per tum väggtjocklek), luftkyla sedan. Detta resulterar i en jämn fin ferrit + perlitmikrostruktur som förbereder den för efterföljande härdning.

2. Tempereringsbehandling(Anlöpning):
Värm till 620-750 grader, håll i tillräckligt länge och luftkyl sedan. Detta eliminerar spänningar som orsakas av normalisering, optimerar seghet och duktilitet och uppnår de slutliga serviceegenskaperna.

3. Full glödgning (valfritt):
Värm till 870-900 grader, håll kvar, kyl sedan ugnen till cirka 650 grader, följt av luftkylning till rumstemperatur. Används för att eliminera kallbearbetningsstress eller förbättra kallbearbetningsformbarheten.

Uppmärksamhet:

Efter-svetsvärmebehandling (PWHT) rekommenderas efter svetsning. Det involverar uppvärmning till 620-750 grader, hålla temperaturen och sedan långsam nedkylning för att eliminera kvarvarande svetsspänningar och mjuka upp den värmepåverkade zonen.

Värmebehandlingstemperaturen och tiden måste kontrolleras strikt för att undvika kornförgrovning eller prestandafluktuationer.

För tunna-väggiga rör eller rör med liten-diameter kan isoleringstiden förkortas på lämpligt sätt.

Tillämpligt media

1. Ånga med hög-temperatur:

huvudångledningar för kraftverk, pannhuvuden, överhettarrör, eftervärmarrör

2. Varmvatten med hög-temperatur:

Värmenät, värmesystem

3. Petroleumraffineringsmedium:

Processrörledningar för hög-temperatur för atmosfärisk och vakuumdestillation, katalytisk krackning, hydrobehandling, etc.

4. Hög-processgas:

Hög-temperatur- och högtrycksledningar för kemisk utrustning som syntetisk ammoniak, metanol och gödningsmedel

5. Värmeöverföringsolja och värmebärare

ASTM A335 P1 är inte lämplig för starkt frätande media som starka oxiderande syror och hög-temperatur, hög-koncentration av klorider. Dess övre gräns för oxidationsbeständighet är ungefär 500-550 grader; P11 eller P22 rekommenderas över denna temperatur. I högtemperatur{10}vätehaltiga miljöer bör risken för vätekorrosion utvärderas.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

ASTM A335 P1 är lämplig för förhållanden med hög-temperatur och högt-tryck som sträcker sig från 350 till 500 grader. Det är den mest kostnadseffektiva och svetsbara baskvaliteten i serien av krom-molybdenstål, rekommenderad för användning inom följande områden:

 

Applikationsfält

  •  

    Fossilbränslekraftgenerering (kärnapplikation)
    ● Huvudångledning för subkritiskt kraftverk (mindre än eller lika med 450 grader)
    ● Panntrumma, överhettartrumma
    ● Hög-temperaturångledningar, vattenledningar
    ● Pannvärme ytrörsystem

  •  

    Petrokemisk teknik (kärntillämpningar)
    ● Hög-temperaturrörledningar för atmosfärs- och vakuumdestillationsenheten i ett raffinaderi
    ● Processrör för katalytisk krackningsenhet
    ● Rörledningar med hög-temperatur och hög-tryck i vätebehandlingsenheter
    ● Fördröjd koksningsenhetsprocessledning

  •  

    Kemi- och konstgödselindustri
    ● Hög-processrörledningar för ammoniaksyntesanläggningar
    ● Metanolanläggningens omvandlingsgasledning
    ● Rörledningar för hög-temperatur och högt-tryck i kemiska gödningsanläggningar

  •  

    Kraftvärme och centralvärme
    ● Hög-ångledningsnätverk för ett värmekraftverk
    ● Stadscentraliserad värmeledning för varmvatten med hög-temperatur

  •  

    Rörkopplingar för hög-temperatur och hög-tryck
    ● Höga-armbågar, tees och reducerare
    ● Smidda rördelar, flänsar

Leverans och anpassning

Vi erbjuder flexibla och pålitliga lösningar för leveranskedjan för att säkerställa att du får ASTM A335 P1 legerade stålrör som perfekt matchar dina projektkrav.
Anpassningsbara materialformer
Vi stödjer produktion av olika grund- och specialformer enligt ritningar eller specifikationer.

Form

1
Sömlöst stålrör
20
Stor-diameter Tjock-väggig rör
27
Legerat stålrör

Konventionell räckvidd

Ytterdiameter: 10.3 - 1067 mm; Väggtjocklek: 1 - 150 mm

Ytterdiameter: 219 - 1067 mm; Väggtjocklek: 20 - 150 mm

Ytterdiameter: 10.3 - 610 mm; Väggtjocklek: 1 - 50 mm

Anpassningsförmåga

Varm-valsade/kalla-dragna sömlösa rör, skärning med fast-längd, fasbearbetning, rörändgängor, speciella värmebehandlingsförhållanden (normalisering + härdning/glödgning)

Varmexpansion, skärning med fast-längd, fasbearbetning, speciella värmebehandlingsförhållanden

Kall-dragna precisionsrör, skärning med fast-längd, speciell ytbehandling

Varför välja oss? - Pålitlig teknisk teknik. Pålitlig leverans.

Vi är inte bara en leverantör, utan en pålitlig materialpartner för dig i Kina.

Sample Support & Quick Response

Vertikalt integrerad produktion

Egen 20 000㎡ anläggning med 10+ automatiserade linjer (8,000+ ton/år). Internt-verktygs- och matriscenter möjliggör snabb anpassning och effektiv kostnadskontroll - ingen mellanhänderuppmärkning.

Full Traceability

Strikt kvalitetskontroll i varje steg

Full spårbarhet över viktiga QC-kontrollpunkter under hela produktionen. 100 % i enlighet med ASTM/ASME-, EN- och GB-standarderna. Materialtestrapporter tillgängliga med varje leverans.

Professional Logistics & Packaging

Pålitlig leverans och exportförpackning

10+ år med export till Europa, Nordamerika, Sydostasien och Mellanöstern med vattentätt och anti-rostskydd, kombinerat med flexibla fraktalternativ, säkerställer säker och-ankomst i tid.

Complete Export Documentation

Provvalidering före massproduktion

Vi tillhandahåller gratisprover för kvalitetsverifiering, så att du bara kan lägga bulkordrar efter godkännande. Vi säkerställer konsekvens från prov till massproduktion genom noggrann dimensionsmätning och transparent tillverkning.

FAQ

F: Vilka är de främsta fördelarna med ASTM A335 P1?

 

F: Vad är skillnaden mellan ASTM A335 P1 och P11? Hur väljer man mellan dem?

 

F: Vad är den maximala servicetemperaturen för ASTM A335 P1?

 

F: Vad är svetsprestandan för ASTM A335 P1?

 

F: Vad är korrosionsbeständigheten för ASTM A335 P1?

 

 

Populära Taggar: astm a335 p1, Kina astm a335 p1 tillverkare, leverantörer, fabrik