Produktens funktioner

Utmärkt hög-temperaturstyrka och krypmotstånd (kärnfördel)
Kärnfördelen med ASTM A335 P22 ligger i dess utmärkta hög-temperaturhållfasthet och krypmotstånd. Tack vare tillsatsen av 1 % molybden (Mo) (ungefär dubbelt så högt som innehållet av P11) uppvisar P22 betydligt överlägsen kryphållfasthet vid hög-temperatur jämfört med P11 och vanligt kolstål inom temperaturområdet 500-580 grader. Under förhållanden vid 565 grader är den tillåtna spänningen för P22 ungefär 1,2-1,4 gånger den för P11, vilket gör att den effektivt kan motstå långsam plastisk deformation (krypning) av material under hög temperatur och högt tryck, vilket säkerställer säkerheten och tillförlitligheten för rörledningar under lång-högtemperaturdrift. Dess lägsta draghållfasthet är 415 MPa och lägsta sträckgräns är 205 MPa, vilket är standardprestandanivåer inom A335-serien. Den har dock en betydande fördel när det gäller högtemperaturhållfasthet och krypmotstånd.

Bra antioxidantegenskaper och korrosionsbeständighet
Krominnehållet på 2,25 % i ASTM A335 P22 ger överlägsen hög-temperaturoxidationsbeständighet jämfört med P11. I ångmiljöer med hög-temperatur och svavel-innehållande media kan P22 bilda ett stabilare Cr₂O₃-oxidskikt, som effektivt motstår oxidation vid hög-temperatur och termisk korrosion med en övre temperaturgräns för oxidationsbeständighet på 565-, vilket är bättre än P{13}} 550 grader). I raffinaderimiljöer med hög-svavel{17}}innehållande media och vätebehandlingsenheter uppvisar P22 betydligt bättre korrosionsbeständighet än P11, och motstår effektivt sulfideringskorrosion och vätekorrosion vid hög temperatur.

God bearbetbarhet och formbarhet
ASTM A335 P22 uppvisar goda kall- och varmbearbetningsegenskaper, vilket möjliggör olika formningsprocesser såsom varmböjning, kallböjning och smide. Dess måttliga legeringsinnehåll ger utmärkt formbarhet under kallböjning, vilket gör den lämplig för tillverkning av rörkopplingar som armbågar, T-stycken och reducerare. Det bör noteras att P22 på grund av sin högre krom- och molybdenhalt har en något högre tendens till arbetshärdning jämfört med P11. Därför rekommenderas det att inkludera lämpliga mellanglödgningssteg under formningsprocesserna. Dess bearbetbarhet är jämförbar med P11, och konventionella bearbetningsmetoder kan användas för bearbetning.

Bra svetsprestanda och strikta krav på värmebehandling efter-svetsning
ASTM A335 P22 har bra svetsprestanda. Men på grund av dess högre krom- och molybdenhalt (2,25 % Cr-1 % Mo), är dess tendens att härda i den värme-påverkade zonen (HAZ) större än P11, vilket resulterar i strängare krav på svetsprocesser och efter{12}}svetsvärmebehandling (PWHT). Det rekommenderas att förvärmningstemperaturen före svetsning är 200-300 grader. Efter svetsning måste PWHT utföras genom att värma till 690-760 grader, hålla temperaturen och sedan kyla långsamt för att eliminera kvarvarande svetsspänningar, mjuka upp den värmepåverkade zonen och säkerställa segheten och sprickmotståndet hos den svetsade fogen.

Bra organisationsstabilitet och långsiktig-tjänsttillförlitlighet
ASTM A335 P22 uppvisar god organisatorisk stabilitet när den är i långtidstjänst vid temperaturer mindre än eller lika med 580 grader . Dess 2,25%Cr-1%Mo sammansättningsdesign förbättrar effektivt materialets hög-kryphållfasthet och oxidationsbeständighet, samtidigt som den hämmar sfäroidiseringen av perlit och tillväxten och agglomereringen av karbider, vilket säkerställer en låg hastighet av mekanisk egenskapsförsämring under lång-}hög{1}temperaturdrift. Efter normalisering och härdning (N+T) värmebehandling erhåller P22 en enhetlig och fin ferrit + perlitmikrostruktur, vilket garanterar organisatorisk stabilitet och tillförlitlighet under driftförhållanden vid höga temperaturer.
Tekniska specifikationer
Kemisk sammansättning (ASTM A335 / ASME SA335)
|
Element |
Standardkrav |
Notera |
|
C |
0.05 - 0.15% |
Design med låg-kolhalt säkerställer svetsbarhet och seghet |
|
Mn |
0.30 - 0.60% |
Solid lösningsförstärkning, förbättra styrkan |
|
P |
Mindre än eller lika med 0,025 % |
Skadliga ämnen, strikt kontrollerade |
|
S |
Mindre än eller lika med 0,025 % |
Skadliga ämnen, strikt kontrollerade |
|
Si |
Mindre än eller lika med 0,50 % |
Deoxidationsmedel, förbättra oxidationsbeständigheten vid hög-temperatur |
|
Cr |
2.00 - 2.50% |
Kärnelement som ger utmärkt hög-temperaturoxidationsbeständighet och korrosionsbeständighet |
|
Mo |
0.87 - 1.13% |
Kärnelement för att förbättra-kryphållfastheten vid hög temperatur (med ett innehåll som är ungefär dubbelt så högt som P11) |
|
Fe |
Återstående kvantitet (≈ 96%) |
Matriselement |
Fysiska egenskaper
|
Prestanda |
Numeriskt värde/intervall |
Testförhållanden |
|
Densitet |
≈ 7,85 g/cm³ |
Rumstemperatur (20 grader) |
|
Smältpunkt |
≈ 1380-1430 grader |
- |
|
Elektriskt motstånd |
≈ 0.34 μΩ·m |
Rumstemperatur |
|
Värmeledningsförmåga |
≈ 38 W/(m·K) |
Rumstemperatur |
|
Termisk expansionskoefficient (20-100 grader) |
≈ 11.6 × 10⁻⁶ /K |
- |
|
Elastisk modul (Youngs modul) |
≈ 200 GPa |
Rumstemperatur |
|
Poissons förhållande |
≈ 0.28 |
Rumstemperatur |
|
Magnetism |
Ferromagnetisk |
Ferritstruktur, som är magnetisk |
Mekaniska egenskaper (normaliserade + härdade, typiska värden, ASTM A335)
|
Prestanda |
Typiskt värde |
Genomförandestandarder |
|
Draghållfasthet |
Större än eller lika med 415 MPa |
ASTM A335 |
|
Avkastningsstyrka (0,2 % offset) |
Större än eller lika med 205 MPa |
ASTM A335 |
|
Förlängning (måttlängd 2in/50mm) |
Större än eller lika med 30 % |
ASTM A335 |
|
Hårdhet |
Mindre än eller lika med 217 HB (typiskt värde) |
- |
Note: The strength level of P22 is the same as that of P11 (≥415 MPa). However, its core advantage lies in the excellent high-temperature strength and oxidation resistance provided by 2.25%Cr-1%Mo, rather than an increase in strength. For higher temperature grades (>580 grader), rekommenderas att använda P91.
Höga-temperaturprestanda
ASTM A335 P22 upprätthåller goda hållfasthetsnivåer vid höga temperaturer och är lämplig för långvariga-höga-temperaturer upp till 565 grader:
|
Temperatur |
Draghållfasthet (MPa, ungefär) |
Behållningsgrad för prestanda |
|
Rumstemperatur (20 grader) |
Större än eller lika med 415 |
100% |
|
400 grader |
≈ 390 |
Större än eller lika med 94 % |
|
500 grader |
≈ 360 |
Större än eller lika med 87 % |
|
550 grader |
≈ 310 |
Större än eller lika med 75 % |
Lång-termisk stabilitet och mikrostrukturell stabilitet:
ASTM A335 P22 uppvisar god mikrostrukturell stabilitet under lång-service vid temperaturer mindre än eller lika med 565 grader. Tillsatsen av 2,25 % Cr-1 % Mo förbättrar effektivt hög-temperaturstyrka och oxidationsbeständighet. Den mikrostrukturella stabiliteten minskar dock och kryphållfastheten minskar avsevärt när den används under lång tid över 580 grader; därför rekommenderas det inte för långvarig service över 580 grader . För högre temperaturklasser rekommenderas P91.
Värmebehandlingssystem
Den slutliga prestandan för ASTM A335 P22 är starkt beroende av värmebehandlingsregimen, med gemensamma specifikationer enligt följande:
1. Normaliserande behandling (normaliserande)
Värm till 900-960 grader, håll i tillräckligt lång tid (cirka 1 timme per tum väggtjocklek), luftkyla sedan. Detta resulterar i en enhetlig och fin ferrit + perlit mikrostruktur, förbereder för efterföljande härdning.
2. Tempereringsbehandling(härdning)
Värm till 690-760 grader, håll i tillräckligt länge och luftkyl sedan. Detta eliminerar spänningar som orsakas av normalisering, optimerar seghet och duktilitet och uppnår de slutliga serviceegenskaperna.
3. Full glödgning (valfritt)
Värm till 840-890 grader, håll kvar, kyl sedan ugnen till cirka 650 grader, följt av luftkylning till rumstemperatur. Används för att eliminera kallbearbetningsstress eller förbättra kallbearbetningsformbarheten.
Observera: Efter-svetsvärmebehandling (PWHT) måste utföras efter svetsning. Det innebär uppvärmning till690-760 grad , håll kvar vid temperatur och sedan långsam nedkylning för att eliminera kvarvarande svetsspänningar och mjuka upp den värmepåverkade zonen-.
På grund av dess högre krom- och molybdenhalt har P22 en större tendens att härda i den svetsvärmepåverkade zonen jämfört med P11. Det rekommenderas att strikt kontrollera svetsvärmetillförsel och förvärmningstemperatur (200-300 grader).
Värmebehandlingstemperaturen och tiden måste kontrolleras strikt för att undvika kornförgrovning eller prestandafluktuationer.
Tillämpligt media
Ånga med hög-temperatur
Huvudångledningar (mindre än eller lika med 550 grader) för kraftverk, pannhuvuden, överhettarrör och eftervärmarrör
Oljeraffineringsmedia
Processrörledningar med hög-temperatur och hög-tryck för atmosfärisk och vakuumdestillation, katalytisk krackning, hydrobehandling, hydrokrackning, etc.
Hög-processgas
Rörledningar för hög-temperatur och högt-tryck för kemisk utrustning som ammoniaksyntes, metanol och kemiska gödningsmedel.
Varmvatten
Värmenät, värmesystem.
Värmeöverföringsolja och termiska bärare
Rörledningar för kemiska värmeöverföringssystem
Obs: ASTM A335 P22 är inte lämplig för starkt frätande media som starka oxiderande syror och hög-temperatur, hög-koncentration av klorider. Dess övre oxidationstemperaturgräns är ungefär 565-580 grader; P91 rekommenderas över denna temperatur. I hög-temperatur,{10}}högt tryck väteinnehållande miljöer (som vätebehandlingsenheter) bör risken för vätekorrosion bedömas. P22 är ett av de vanligaste materialen för att motstå vätekorrosion.
ASTM A335 P22 är lämplig för förhållanden med hög-temperatur och högt-tryck som sträcker sig från 500 till 565 grader. Det är ett av de föredragna materialen för superkritiska kraftverk och oljeraffinerande hydrobehandlingsenheter och rekommenderas för användning inom följande områden:
Applikationsfält
-
Fossilbränslekraftgenerering (kärnapplikation)
● Huvudångrör för superkritiska/subkritiska kraftverk (mindre än eller lika med 565 grader)
● Panntrumma, överhettartrumma
● Hög-temperaturångledningar, vattenledningar
● Pannvärme ytrörsystem -
Petrokemisk teknik (kärntillämpningar)
● Rörledningar med hög-temperatur och hög-tryck för hydrobehandlings-/hydrokrackningsenheter i raffinaderier
● Katalytisk reformeringsenhet Processrörledning
● Atmosfärisk och vakuumdestillationsenhet för hög-temperaturledningar
● Fördröjd koksningsenhetsprocessledning -
Kemi- och konstgödselindustrin
● Hög-processrörledningar för ammoniaksyntesanläggningar
● Metanolanläggningens omvandlingsgasledning
● Rörledningar för hög-temperatur och högt-tryck i kemiska gödningsanläggningar -
Kraftvärme och centralvärme
● Hög-ångledning i ett värmekraftverk
● Stadscentraliserad uppvärmning av hög-varmvattenledning -
Rörkopplingar för hög-temperatur och hög-tryck
● Höga-armbågar, tees och reducerare
● Smidda rördelar, flänsar
Leverans och anpassning
Vi erbjuder flexibla och pålitliga lösningar för leveranskedjan för att säkerställa att du får ASTM A335 P22 legerade stålrör som perfekt matchar dina projektkrav.
Anpassningsbara materialformer
Vi stödjer produktion av olika grund- och specialformer enligt ritningar eller specifikationer.
|
Form |
![]() Sömlöst stålrör
|
![]() Stor-diameter Tjock-väggig rör
|
![]() Legerat stålrör
|
|---|---|---|---|
|
Konventionell räckvidd |
Ytterdiameter: 10.3 - 1067 mm; Väggtjocklek: 1 - 150 mm |
Ytterdiameter: 219 - 1067 mm; Väggtjocklek: 20 - 150 mm |
Ytterdiameter: 10.3 - 610 mm; Väggtjocklek: 1 - 50 mm |
|
Anpassningsförmåga |
Varm-valsade/kalla-dragna sömlösa rör, skärning med fast-längd, fasbearbetning, rörändgängor, speciella värmebehandlingsförhållanden (normalisering + härdning/glödgning) |
Varmexpansion, skärning med fast-längd, fasbearbetning, speciella värmebehandlingsförhållanden |
Kall-dragna precisionsrör, skärning med fast-längd, speciell ytbehandling |
Varför välja oss? - Pålitlig teknisk teknik. Pålitlig leverans.
Vi är inte bara en leverantör, utan en pålitlig materialpartner för dig i Kina.

Vertikalt integrerad produktion
Egen 20 000㎡ anläggning med 10+ automatiserade linjer (8,000+ ton/år). Internt-verktygs- och matriscenter möjliggör snabb anpassning och effektiv kostnadskontroll - ingen mellanhänderuppmärkning.

Strikt kvalitetskontroll i varje steg
Full spårbarhet över viktiga QC-kontrollpunkter under hela produktionen. 100 % i enlighet med ASTM/ASME-, EN- och GB-standarderna. Materialtestrapporter tillgängliga med varje leverans.

Pålitlig leverans och exportförpackning
10+ år med export till Europa, Nordamerika, Sydostasien och Mellanöstern med vattentätt och anti-rostskydd, kombinerat med flexibla fraktalternativ, säkerställer säker och-ankomst i tid.

Provvalidering före massproduktion
Vi tillhandahåller gratisprover för kvalitetsverifiering, så att du bara kan lägga bulkordrar efter godkännande. Vi säkerställer konsekvens från prov till massproduktion genom noggrann dimensionsmätning och transparent tillverkning.
FAQ
F: Vilka är de främsta fördelarna med ASTM A335 P22?
F: Vad är skillnaden mellan STM A335 P22 och P11? Hur väljer man mellan dem?
F: Vilka är skillnaderna mellan ASTM A335 P22 och P91? Hur väljer man mellan dem?
F: Vad är den maximala servicetemperaturen för ASTM A335 P22?
F: Vad är svetsprestandan för ASTM A335 P22?
F: Vad är korrosionsbeständigheten för ASTM A335 P22?
Populära Taggar: astm a335 p22, Kina astm a335 p22 tillverkare, leverantörer, fabrik







