ASTM A335 P11

ASTM A335 P11

ASTM A335 P11 (ASME SA335 P11) är ett låg-legerat krom-molybdenstål (Cr-Mo-stål), vilket är en 1,25 % krom-0,5 % molybdenlegering enligt ASTM SA3335-standarden. Dess typiska sammansättning är 1,00-1,50 % Cr och 0,44-0,65 % Mo. Det är en av de mest använda och kommersiellt framgångsrika kvaliteterna i serien av krom-molybdenlegerat stål. Detta material är speciellt utformat för hög-temperatur- och högtrycksförhållanden och är ett klassiskt materialval för högtemperaturtryckbärande utrustning inom områden som kraftgenerering, petrokemi och pannor.
Kärnegenskaperna hos ASTM A335 P11 ligger i balansen mellan god hög-temperaturhållfasthet och utmärkt övergripande prestanda. Denna kvalitet har en låg kolhalt (cirka 0,05-0,15 %), erbjuder bättre svetsbarhet än P22, ett bredare värmebehandlingsfönster och god anpassningsförmåga till fältinstallationssvetsar. Dessutom ökar tillsatsen av 0,5 % molybden (Mo) avsevärt materialets hög-kryphållfasthet vid höga temperaturer i temperaturintervallet 450-550 grader, medan inkluderingen av 1,25 % krom (Cr) ger bra motstånd mot hög-temperaturoxidation. Dessa egenskaper gör den lämplig för hög{17}}tryckbärande komponenter som underkritiska kraftverkspannhuvuden, ångrör, överhettarrör och raffinaderiprocessrör. P11 är en av de längst fungerande och mest balanserade kvaliteterna i ASTM A335-serien, med produkter som överensstämmer med internationella standarder inklusive ASTM A335/ASME SA335, ASTM A213 (motsvarande T11-slang) och ASTM A387 (motsvarande Gr.11-plattor).
Funktioner: P11 är den mest balanserade och mest använda kvaliteten i A335-serien av krom-molybdenstål, och erbjuder en utmärkt balans mellan styrka, svetsbarhet, oxidationsbeständighet och kostnad. Det är branschens-standardmaterialval för hög-temperaturapplikationer från 450 till 550 grader.
Skicka förfrågan
Beskrivning
Tekniska parametrar

Produktens funktioner

High-Temperature Oxidation Resistance

Bra hög-temperaturstyrka och krypmotstånd (kärnfördel)

Kärnfördelen med ASTM A335 P11 ligger i dess utmärkta hög-temperaturstyrka och krypmotstånd. Tack vare tillsatsen av 0,5 % molybden (Mo) uppvisar P11 betydligt överlägsen krypbrottstyrka vid hög-temperatur jämfört med vanliga kolstål (som A106 Gr.B) inom temperaturområdet 450-550 grader. Under 500 graders förhållanden är den tillåtna spänningen för P11 ungefär 1,5 till 2 gånger den för kolstål, vilket gör att den effektivt kan motstå långsam plastisk deformation (krypning) av material under hög temperatur och högt tryck, vilket säkerställer säkerheten och tillförlitligheten hos rörledningar under långvarig-hög{21}}temperaturdrift. Med en lägsta draghållfasthet på 415 MPa och en lägsta sträckgräns på 205 MPa faller den inom standardprestandanivån för A335-serien och erbjuder betydande fördelar när det gäller kostnadseffektivitet.

High-Temperature Corrosion Resistance

Utmärkt svetsprestanda och värmebehandlingsanpassningsförmåga

ASTM A335 P11 uppvisar utmärkt svetsprestanda, vilket är en viktig orsak till dess utbredda användning inom kraft- och petrokemisk industri. Tack vare dess måttliga legeringsinnehåll och kolekvivalent (CE) har P11 en lägre benägenhet att härda i den värmepåverkade zonen (HAZ) av svetsar. Det kräver måttliga förvärmningstemperaturer före svetsning (vanligtvis 150-250 grader), vilket gör det användarvänligt för-svetsning på plats. Dess svetsprocess är väl-etablerad, där svetsare tycker att den är av måttlig svårighet, lämplig för stor-installation på-plats. Efter-svetsvärmebehandling (PWHT) krävs efter svetsning, vilket innebär uppvärmning till 690-760 grader, hållning vid temperatur och sedan långsam nedkylning för att eliminera kvarvarande svetsspänningar och mjuka upp den värmepåverkade zonen.

High Stability

God bearbetbarhet och formbarhet

ASTM A335 P11 uppvisar goda kall- och varmbearbetningsegenskaper, vilket möjliggör olika formningsprocesser såsom varmböjning, kallböjning och smide. Dess måttliga legeringsinnehåll ger utmärkt formbarhet under kallböjning, vilket gör den lämplig för tillverkning av rördelar som armbågar, T-stycken och reduktionsanordningar. Dess bearbetbarhet är jämförbar med P1, vilket möjliggör bearbetning genom konventionella bearbetningsmetoder.

Good Processability

Ett utmärkt kostnads-prestandaförhållande och balanserad övergripande prestanda (till skillnad från placeringen av P1/P22)

ASTM A335 P11 är den mest balanserade kvaliteten i serien av krom-molybdenlegerat stål. Jämfört med P1 (0,5Cr-0,5Mo) har P11 en högre kromhalt (1,25 % mot 0,5 %), vilket ger överlägsen oxidationsbeständighet och hög-temperaturhållfasthet. Jämfört med P22 (2,25Cr-1Mo) har P11 lägre legeringshalt, vilket resulterar i bättre svetsbarhet och lägre kostnad. För applikationer med driftstemperaturer under eller lika med 550 grader är P11 den mest kostnadseffektiva-krom-molybdenstålkvaliteten och det mest använda krom-molybdenstålröret i kraftverk och raffineringsindustrier över hela världen.

High-Temperature Oxidation Resistance

Bra organisationsstabilitet och långsiktig-tjänsttillförlitlighet

ASTM A335 P11 uppvisar god organisatorisk stabilitet när den är i långtidstjänst vid temperaturer mindre än eller lika med 550 grader . Dess 1,25 % Cr-0,5 % Mo sammansättningsdesign förbättrar effektivt materialets hög-kryphållfasthet vid höga temperaturer och oxidationsbeständighet samtidigt som den hämmar perlitsfäroidisering och karbidförgrovning och aggregering, vilket säkerställer en låg hastighet av nedbrytning av mekaniska egenskaper under långvarig drift vid hög-temperatur. Efter normalisering plus anlöpning (N+T) värmebehandling, erhåller P11 en enhetlig och fin ferrit + perlitmikrostruktur, vilket garanterar organisatorisk stabilitet och tillförlitlighet under driftförhållanden vid höga temperaturer.

Tekniska specifikationer

Kemisk sammansättning (ASTM A335 / ASME SA335)

 

Element

Standardkrav

Notera

C

0.05 - 0.15%

Design med låg-kolhalt säkerställer svetsbarhet och seghet

Mn

0.30 - 0.60%

Solid lösningsförstärkning, förbättra styrkan

P

Mindre än eller lika med 0,025 %

Skadliga ämnen, strikt kontrollerade

S

Mindre än eller lika med 0,025 %

Skadliga ämnen, strikt kontrollerade

Si

0.15 - 0.35%

Deoxidationsmedel, förbättra oxidationsbeständigheten vid hög-temperatur

Cr

1.00 - 1.50%

Kärnelement som ger utmärkt hög-temperaturoxidation och korrosionsbeständighet

Mo

0.44 - 0.65%

Kärnelement för att förbättra-krypbrottstyrkan vid hög temperatur

Fe

Återstående kvantitet (≈ 97%)

Matriselement

Fysiska egenskaper

 

Prestanda

Numeriskt värde/intervall

Testförhållanden

Densitet

≈ 7,85 g/cm³

Rumstemperatur (20 grader)

Smältpunkt

≈ 1390-1440 grader

-

Elektriskt motstånd

≈ 0.32 μΩ·m

Rumstemperatur

Värmeledningsförmåga

≈ 40 W/(m·K)

Rumstemperatur

Termisk expansionskoefficient (20-100 grader)

≈ 11.8 × 10⁻⁶ /K

-

Elastisk modul (Youngs modul)

≈ 200 GPa

Rumstemperatur

Poissons förhållande

≈ 0.28

Rumstemperatur

Magnetism

Ferromagnetisk

Ferritstruktur, som är magnetisk

Mekaniska egenskaper (normaliserade + härdade, typiska värden, ASTM A335)

 

Prestanda

Typiskt värde

Genomförandestandarder

Draghållfasthet

Större än eller lika med 415 MPa

ASTM A335

Avkastningsstyrka (0,2 % offset)

Större än eller lika med 205 MPa

ASTM A335

Förlängning (måttlängd 2in/50mm)

Större än eller lika med 30 %

ASTM A335

Hårdhet

Mindre än eller lika med 217 HB (typiskt värde)

-

Obs: Hållfasthetsnivån för P11 är en standardkvalitet i ASTM A335 krom-molybdenstålserien. Dess fördel ligger i den balanserade kombinationen av goda omfattande egenskaper (hållfasthet, svetsbarhet, oxidationsbeständighet, kostnad) snarare än att sträva efter den högsta styrkan eller den högsta oxidationsbeständigheten. För högre temperaturgrader rekommenderas att välja P22 eller P91.

Höga-temperaturprestanda

 
 

Hög-temperatur draghållfasthet (typiskt värde):

ASTM A335 P11 upprätthåller goda hållfasthetsnivåer vid höga temperaturer och är lämplig för långvariga-höga-temperaturer upp till 550 grader:

Temperatur

Draghållfasthet (MPa, ungefär)

Behållningsgrad för prestanda

Rumstemperatur (20 grader)

Större än eller lika med 415

100%

400 grader

≈ 380

Större än eller lika med 92 %

500 grader

≈ 340

Större än eller lika med 82 %

550 grader

≈ 300

Större än eller lika med 72 %

Lång-termisk stabilitet och mikrostrukturell stabilitet:

ASTM A335 P11 uppvisar god mikrostrukturell stabilitet under lång-service vid temperaturer mindre än eller lika med 550 grader. Tillsatsen av 1,25 % Cr-0,5 % Mo förbättrar effektivt hög-temperaturstyrka och oxidationsbeständighet. Den mikrostrukturella stabiliteten minskar dock och kryphållfastheten minskar avsevärt när den används för{11}}långtidsservice över 580 grader; därför rekommenderas det inte för långvarig service över 580 grader . För högre temperaturgrader rekommenderas P22 eller P91.

Värmebehandlingssystem

Den slutliga prestandan för ASTM A335 P11 är starkt beroende av värmebehandlingsregimen, med gemensamma specifikationer enligt följande:

1. Normaliserande behandling (normaliserande)
Heat to 900-955℃, hold for a sufficient time (approximately 1 hour per inch of wall thickness), then air cool. This results in a uniform fine ferrite + pearlite microstructure, preparing it for subsequent tempering.

2. Tempereringsbehandling(härdning)
Värm till 690-760 grader, håll i tillräckligt länge och luftkyl sedan. Detta eliminerar spänningar som orsakas av normalisering, optimerar seghet och duktilitet och uppnår de slutliga serviceegenskaperna.

3. Full glödgning (valfritt)
Värm till 840-890 grader, håll kvar, kyl sedan ugnen till cirka 650 grader, följt av luftkylning till rumstemperatur. Används för att eliminera kallbearbetningsstress eller förbättra kallbearbetningsformbarheten.

Observera: Efter-svetsvärmebehandling (PWHT) måste utföras efter svetsning. Det innebär uppvärmning till690-760 grad , hålla temperaturen och sedan långsam nedkylning för att eliminera kvarvarande svetspåkänningar och mjuka upp den värmepåverkade zonen-.

Värmebehandlingstemperaturen och tiden måste kontrolleras strikt för att undvika kornförgrovning eller prestandafluktuationer.

För tunna-väggiga rör eller rör med liten-diameter kan isoleringstiden förkortas på lämpligt sätt.

Tillämpligt media

Hög-temperaturånga:

Huvudångledningar (mindre än eller lika med 550 grader) för kraftverk, pannhuvuden, överhettarrör och eftervärmarrör

Petroleumraffineringsmedia:

Hög-processrörledningar som atmosfärisk och vakuumdestillation, katalytisk krackning och hydrobehandling.

Hög-processgas:

Rörledningar för hög-temperatur och högt-tryck för kemisk utrustning som ammoniaksyntes, metanol och kemiska gödningsmedel.

Varmvatten:

Värmenät, värmesystem.

Värmeöverföringsolja och termiska bärare:

Rörledningar för kemiska värmeöverföringssystem

Obs: ASTM A335 P11 är inte lämplig för starkt frätande media som starka oxiderande syror och hög-temperatur, hög-koncentration av klorider. Dess övre gräns för oxidationsbeständighet är ungefär 550-570 grader; P22 eller P91 rekommenderas över denna temperatur. I högtemperatur{10}vätehaltiga miljöer bör risken för vätekorrosion utvärderas.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

ASTM A335 P11 är lämplig för förhållanden med hög-temperatur och högt-tryck som sträcker sig från 450 till 550 grader. Det är den mest balanserade och allmänt använda kvaliteten i krom-molybdenstålserien, rekommenderad för användning inom följande områden:

 

Applikationsfält

  •  

    Fossilbränslekraftgenerering (kärnapplikation)
    ● Huvudångrör för subkritiska kraftverk (mindre än eller lika med 550 grader)
    ● Panntrumma, överhettartrumma
    ● Hög-temperaturångledningar, vattenledningar
    ● Pannvärme ytrörsystem

  •  

    Petrokemisk teknik (kärntillämpningar)
    ● Hög-temperaturrörledningar för atmosfärs- och vakuumdestillationsenheten i ett raffinaderi
    ● Aromatikenhet hög-processrörledning
    ● Rörledningar med hög-temperatur och hög-tryck i vätebehandlingsenheter
    ● Fördröjd koksningsenhetsprocessledning

  •  

    Kemi- och konstgödselindustrin
    ● Hög-processrörledningar för ammoniaksyntesanläggningar
    ● Metanolanläggningens omvandlingsgasledning
    ● Rörledningar med hög-temperatur och högt-tryck i kemiska gödningsanläggningar

  •  

    Kraftvärme och centralvärme
    ● Hög-ångrörledning för ett värmekraftverk
    ● Stadscentraliserad uppvärmning av hög-varmvattenledning

  •  

    Rörkopplingar för hög-temperatur och hög-tryck
    ● Höga-armbågar, tees och reducerare
    ● Smidda rördelar, flänsar

Leverans och anpassning

Vi erbjuder flexibla och pålitliga lösningar för leveranskedjan för att säkerställa att du får ASTM A335 P11 legerade stålrör som perfekt matchar dina projektkrav.
Anpassningsbara materialformer
Vi stödjer produktion av olika grund- och specialformer enligt ritningar eller specifikationer.

Form

18
Sömlöst stålrör
19
Stor-diameter Tjock-väggig rör
14
Legerat stålrör

Konventionell räckvidd

Ytterdiameter: 10.3 - 1067 mm; Väggtjocklek: 1 - 150 mm

Ytterdiameter: 219 - 1067 mm; Väggtjocklek: 20 - 150 mm

Ytterdiameter: 10.3 - 610 mm; Väggtjocklek: 1 - 50 mm

Anpassningsförmåga

Varm-valsade/kalla-dragna sömlösa rör, skärning med fast-längd, fasbearbetning, rörändgängor, speciella värmebehandlingsförhållanden (normalisering + härdning/glödgning)

Varmexpansion, skärning med fast-längd, fasbearbetning, speciella värmebehandlingsförhållanden

Kall-dragna precisionsrör, skärning med fast-längd, speciell ytbehandling

Varför välja oss? - Pålitlig teknisk teknik. Pålitlig leverans.

Vi är inte bara en leverantör, utan en pålitlig materialpartner för dig i Kina.

Sample Support & Quick Response

Vertikalt integrerad produktion

Egen 20 000㎡ anläggning med 10+ automatiserade linjer (8,000+ ton/år). Internt-verktygs- och matriscenter möjliggör snabb anpassning och effektiv kostnadskontroll - ingen mellanhänderuppmärkning.

Full Traceability

Strikt kvalitetskontroll i varje steg

Full spårbarhet över viktiga QC-kontrollpunkter under hela produktionen. 100 % i enlighet med ASTM/ASME-, EN- och GB-standarderna. Materialtestrapporter tillgängliga med varje leverans.

Professional Logistics & Packaging

Pålitlig leverans och exportförpackning

10+ år med export till Europa, Nordamerika, Sydostasien och Mellanöstern med vattentätt och anti-rostskydd, kombinerat med flexibla fraktalternativ, säkerställer säker och-ankomst i tid.

Complete Export Documentation

Provvalidering före massproduktion

Vi tillhandahåller gratisprover för kvalitetsverifiering, så att du bara kan lägga bulkordrar efter godkännande. Vi säkerställer konsekvens från prov till massproduktion genom noggrann dimensionsmätning och transparent tillverkning.

FAQ

F: Vilka är de främsta fördelarna med ASTM A335 P11?

 

F: Vad är skillnaden mellan ASTM A335 P11 och P1? Hur ska man välja?

 

F: Vilka är skillnaderna mellan ASTM A335 P11 och P22? Hur väljer man mellan dem?

 

F: Vad är den maximala servicetemperaturen för ASTM A335 P11?

 

F: Vad är svetsprestandan för ASTM A335 P11?

 

F: Vad är korrosionsbeständigheten för ASTM A335 P11?

 

 

Populära Taggar: astm a335 p11, Kina astm a335 p11 tillverkare, leverantörer, fabrik