Produktens funktioner

Utmärkt stötseghet vid låg-temperatur (kärnfördel)
Kärnfördelen med ASTM A333 ligger i dess utmärkta slagseghet vid låg-temperatur. Denna specifikation kräver Charpy V-skårslagstestning av materialet vid specificerade låga temperaturer, vilket säkerställer tillräcklig motståndskraft mot spröda brott under låga-temperaturförhållanden. Grad 6 har en genomsnittlig anslagsenergi på större än eller lika med 18J och ett minsta enstaka värde på större än eller lika med 13J vid -46 grader, vilket effektivt minskar risken för spröda brott i material vid låga temperaturer och säkerställer säkerheten och tillförlitligheten för rörledningar under lågtemperaturdrift.

Bra svetsprestanda
Den låga koldioxidekvivalenta designen hos ASTM A333 säkerställer god svetsbarhet med en mogen svetsprocess, vilket gör den lämplig för stor-installation på-plats. Vid svetsning av låg-temperaturstål krävs strikt kontroll av värmetillförseln för att förhindra en minskning av segheten i den värme-påverkade zonen. Förvärmning är i allmänhet inte nödvändig före svetsning (förutom för tjocka-väggiga rör eller i miljöer med låg-temperatur), och efter-svetsvärmebehandling vid 600-650 grader kan valfritt utföras efter svetsning för att lindra kvarvarande spänningar.

Bra bearbetningsförmåga
Den kan genomgå olika formningsprocesser som varmböjning, kallböjning och smide, vilket gör den lämplig för tillverkning av rördelar som armbågar, T-stycken och reducerare. Den kan också bearbetas med konventionella bearbetningsmetoder. Det bör noteras att klasserna 3 (3,5 % Ni) och 8 (9 % Ni), på grund av sin högre nickelhalt, har en något högre tendens till arbetshärdning jämfört med grad 6.

Mogen teknik och långsiktig-tillförlitlighet
Den uppvisar god organisatorisk stabilitet under lång-tjänst inom sina respektive tillämpliga temperaturintervall (Grad 6 Mindre än eller lika med -46 grader / Grad 3 Mindre än eller lika med -101 grader / Grad 8 Mindre än eller lika med -196 grader ). Levereras i normaliserat eller normaliserat plus härdat tillstånd, den uppnår en enhetlig och fin mikrostruktur, vilket säkerställer organisatorisk stabilitet och tillförlitlighet under låga temperaturer.
Tekniska specifikationer
Kemisk sammansättning (ASTM A333 / ASME SA333)
|
Element |
Årskurs 1 |
Årskurs 3 |
Årskurs 4 |
Årskurs 6 |
Årskurs 7 |
Årskurs 8 |
Årskurs 9 |
Notera |
|
C |
Mindre än eller lika med 0,30 % |
Mindre än eller lika med 0,19 % |
Mindre än eller lika med 0,12 % |
Mindre än eller lika med 0,30 % |
Mindre än eller lika med 0,19 % |
Mindre än eller lika med 0,13 % |
Mindre än eller lika med 0,20 % |
Säkerställ låg-temperaturseghet och svetsbarhet |
|
Mn |
0.40-1.06% |
0.31-0.64% |
0.50-1.05% |
0.29-1.06% |
Mindre än eller lika med 0,90 % |
Mindre än eller lika med 0,90 % |
0.40-1.06% |
Solid lösningsförstärkning, förbättra styrkan |
|
P |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Skadliga ämnen, strikt kontrollerade |
|
S |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Mindre än eller lika med 0,035 % |
Skadliga ämnen, strikt kontrollerade |
|
Si |
0.10-0.35% |
0.13-0.32% |
0.18-0.37% |
Större än eller lika med 0,10 % |
0.13-0.32% |
0.13-0.32% |
0.13-0.32% |
Desoxidationsmedel |
|
Ni |
- |
3.18-3.82% |
0.47-0.98% |
- |
2.03-2.57% |
8.40-9.60% |
1.60-2.24% |
Element av låg-temperaturseghet |
|
Cr |
- |
- |
0.44-1.01% |
- |
- |
- |
- |
Förbättra härdbarheten |
|
Cu |
- |
- |
0.40-0.70% |
- |
- |
- |
- |
Förbättra korrosionsbeständigheten |
|
Mo |
- |
- |
0.40-0.75% |
- |
- |
- |
- |
Förbättra hög-temperaturstyrka |
|
Fe |
Återstående kvantitet |
Återstående kvantitet |
Återstående kvantitet |
Återstående kvantitet |
Återstående kvantitet |
Återstående kvantitet |
Återstående kvantitet |
Matriselement |
Fysiska egenskaper
|
Prestanda |
Numeriskt värde/intervall |
Testförhållanden |
|
Densitet |
≈ 7,85 g/cm³ |
Rumstemperatur (20 grader) |
|
Smältpunkt |
≈ 1420-1460 grader |
- |
|
Elastisk modul |
≈ 200 GPa |
Rumstemperatur |
|
Värmeledningsförmåga |
≈ 50 W/(m·K) |
Rumstemperatur |
|
Termisk expansionskoefficient (20-100 grader) |
≈ 11.7 × 10⁻⁶ /K |
- |
|
Poissons förhållande |
≈ 0.28 |
Rumstemperatur |
|
Magnetism |
Ferromagnetisk |
Kolstål/låg-legerat stål, som är magnetiskt |
Mekaniska egenskaper (typiskt värde, ASTM A333)
|
Prestanda |
Årskurs 1 |
Årskurs 3 |
Årskurs 4 |
Årskurs 6 |
Årskurs 7 |
Årskurs 8 |
Årskurs 9 |
Specifikation |
|
Draghållfasthet |
Större än eller lika med 380 MPa |
Större än eller lika med 450 MPa |
Större än eller lika med 415 MPa |
Större än eller lika med 415 MPa |
Större än eller lika med 450 MPa |
Större än eller lika med 690 MPa |
Större än eller lika med 435 MPa |
ASTM A333 |
|
Sträckstyrka |
Större än eller lika med 205 MPa |
Större än eller lika med 240 MPa |
Större än eller lika med 240 MPa |
Större än eller lika med 240 MPa |
Större än eller lika med 205 MPa |
Större än eller lika med 515 MPa |
Större än eller lika med 315 MPa |
ASTM A333 |
|
Förlängning |
Större än eller lika med 35 % |
Större än eller lika med 30 % |
Större än eller lika med 30 % |
Större än eller lika med 30 % |
Större än eller lika med 30 % |
Större än eller lika med 22 % |
Större än eller lika med 28 % |
ASTM A333 |
|
Slagprovstemperatur |
-46 grader |
-101 grader |
-46 grader |
-46 grader |
-73 grader |
-196 grader |
-73 grader |
ASTM A333 |
|
Slagseghet (medelvärde) |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 18J |
ASTM A333 |
Obs: Obs: Klass 6 är den mest använda kvaliteten i ASTM A333-standarden, och erbjuder en utmärkt balans mellan styrka, svetsbarhet, seghet vid låg-temperatur och kostnad, lämplig för driftförhållanden med låg-temperatur ner till -46 grader. Betyg 3 (3,5 % Ni) gäller för -101 grader och betyg 8 (9 % Ni) för -196 grader.
Låg-temperaturpåverkansprestanda (kärnindikator)
|
Kvalitet |
Lägsta drifttemperatur |
Slagprovstemperatur |
Minsta effektenergi (medelvärde) |
Minsta slagenergi (enkelt värde) |
Typiska applikationer |
|
Årskurs 1 |
-46 grader |
-46 grader |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 13J |
Allmänna låga-temperaturförhållanden |
|
Årskurs 3 |
-101 grader |
-101 grader |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 13J |
LNG, luftseparationsenhet |
|
Årskurs 4 |
-46 grader |
-46 grader |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 13J |
Miljö med låg-svavel-temperatur |
|
Årskurs 6 |
-46 grader |
-46 grader |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 13J |
Används oftast, föredraget för -46 graders lågtemperaturförhållanden |
|
Årskurs 7 |
-73 grader |
-73 grader |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 13J |
Lägre temperaturkrav |
|
Årskurs 8 |
-196 grader |
-196 grader |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 13J |
LNG-lagringstankar, rörledningar för flytande kväve/flytande syre |
|
Årskurs 9 |
-73 grader |
-73 grader |
Större än eller lika med 18J |
Större än eller lika med 13J |
Petrokemisk djup kryogen utrustning |
Värmebehandlingssystem
Normaliserande
Värm till 845-925 grader, håll i tillräckligt länge och luftkyl sedan. Detta resulterar i en enhetlig och finkornig-mikrostruktur, vilket förbättrar segheten vid låga temperaturer. Normaliseringstemperaturen för grad 8 är vanligtvis 845-900 grader, något högre än andra grader.
Normalisering + Temperering (rekommenderas för årskurs 8)
Efter normalisering, värm till 565-650 grader för temperering och luftkyl sedan. Detta eliminerar normaliserande spänningar och optimerar ytterligare seghet vid låg temperatur.
Full glödgning (valfritt)
Värm till 815-870 grader, håll vid temperatur, kyl sedan ugnen till cirka 650 grader, följt av luftkylning till rumstemperatur. Används för att eliminera kallbearbetningspåfrestningar eller förbättra kallbearbetningsformbarheten.
Efter-svetsvärmebehandling (PWHT, vald baserat på väggtjocklek och driftsförhållanden)
Värm till 600-650 grader, håll temperaturen, kyl sedan långsamt för att eliminera kvarvarande svetspåkänningar.
Tillämpligt media
Flytande naturgas (LNG)
LNG-mottagningsterminaler, låg-temperaturrörledningar för kondenseringsanläggningar (mindre än eller lika med -162 grader)
Luftseparationsenhet
flytande syre, flytande kväve, rörledningar för flytande argon och rörledningar för kylboxar
Vätskor med låg-temperatur
Transport av media med låg- temperatur som flytande eten, flytande ammoniak och flytande väte
Petrokemisk djup kryogenik
Djup kryogen separation av etylenväxter, processrör med låg-temperatur
Låg-lagringstankar med låg temperatur
Rörledningar för LNG-lagringstankar, sfäriska tankar med låg-temperatur
Notera:Varje klass av ASTM A333 har olika tillämpliga lägsta temperaturgränser. Grad 6 är lämplig för temperaturer över -46 grader, grad 3 för över -101 grader och grad 8 för över -196 grader. Vid val av material bör lämplig kvalitet väljas baserat på den lägsta designtemperaturen. Det är inte tillämpligt på förhållanden med hög temperatur (över 350 grader) och starkt frätande media som starkt oxiderande syror.
ASTM A333 är lämplig för låg-temperaturservice från -46 grader till -196 grader och rekommenderas för användning i följande områden:
Applikationsfält
-
LNG-mottagningsterminaler och flytande anläggningar (kärntillämpningar, grad 3 / grad 8)
● LNG-avlastningsrörledningar, ångledningar (BOG).
● LNG-transportledningar (mindre än eller lika med -162 grader)
● LNG-tank medföljande rörledningssystem -
Luftseparation och industrigaser (kärntillämpningar, grad 6 / grad 3)
● Rörsystem för flytande syre, flytande kväve och flytande argon (-183 grader ~ -196 grader)
● Rörsystem för kylboxar för luftseparationsenheter
● Låg-temperaturrör för industriell gassepareringsutrustning -
Petrochemical Deep Cryogenics (Kärntillämpningar, årskurs 6 / årskurs 7 / årskurs 9)
● Deep Cryogenic Separation Pipelines för etylenkrackningsenheter (-100 grader ~ -160 grader)
● Låg-transportrörledningar för propen och butadien
● Låg-temperaturrör för metanoltvätt (Rectisol). -
Lagring och transport vid låg-temperatur
● Rörsystem för vätsketankar med låg-temperatur
● Påfyllning av rörledningssystem för låg-temperaturtankbilar
● Rörledningar för transportfartyg för flytande gas -
Rörkopplingar för låg-temperatur
● Låg-temperaturarmbågar, tees, reducerare
● Låg-smidda rördelar, flänsar
Leverans och anpassning
Vi erbjuder flexibla och pålitliga lösningar för leveranskedjan för att säkerställa att du får ASTM A333 sömlösa stålrör med låg-temperatur som perfekt matchar dina projektkrav.
Anpassningsbara materialformer
Vi stödjer produktion av olika grund- och specialformer enligt ritningar eller specifikationer.
|
Form |
![]() Varmvalsat sömlöst stålrör.-
|
![]() Kalldraget-sömlöst stålrör
|
![]() Stort-diameter tjockt-rör
|
|---|---|---|---|
|
Konventionell räckvidd |
Diameter: 60.3 - 1067 mm; Väggtjocklek: 3 - 150 mm |
Ytterdiameter: 10.3 - 114.3 mm; Väggtjocklek: 1 - 15 mm |
Ytterdiameter: 219 - 1067 mm; Väggtjocklek: 20 - 150 mm |
|
Anpassningsförmåga |
Fast-skärning, fasbearbetning, rörändgängor, normaliserat/glödgat tillstånd |
Precisionsmåttkontroll, ljus glödgning, fast-längdskärning |
Varmexpansion av rör, skärning med fast-längd, fasbearbetning |
Varför välja oss? - Pålitlig teknisk teknik. Pålitlig leverans.
Vi är inte bara en leverantör, utan en pålitlig materialpartner för dig i Kina.

Vertikalt integrerad produktion
Egen 20 000㎡ anläggning med 10+ automatiserade linjer (8,000+ ton/år). Internt-verktygs- och matriscenter möjliggör snabb anpassning och effektiv kostnadskontroll - ingen mellanhänderuppmärkning.

Strikt kvalitetskontroll i varje steg
Full spårbarhet över viktiga QC-kontrollpunkter under hela produktionen. 100 % i enlighet med ASTM/ASME-, EN- och GB-standarderna. Materialtestrapporter tillgängliga med varje leverans.

Pålitlig leverans och exportförpackning
10+ år med export till Europa, Nordamerika, Sydostasien och Mellanöstern med vattentätt och anti-rostskydd, kombinerat med flexibla fraktalternativ, säkerställer säker och-ankomst i tid.

Provvalidering före massproduktion
Vi tillhandahåller gratisprover för kvalitetsverifiering, så att du bara kan lägga bulkordrar efter godkännande. Vi säkerställer konsekvens från prov till massproduktion genom noggrann dimensionsmätning och transparent tillverkning.
FAQ
F: Vilka är de främsta fördelarna med ASTM A333 Grade 6?
F: Vad är skillnaden mellan ASTM A333 Grade 6 och ASTM A106 Grade B? Hur väljer man mellan dem?
F: Hur väljer man de vanligaste klasserna av ASTM A333?
F: Vilken är den lägsta servicetemperaturen för ASTM A333 Grade 6?
F: Vad är svetsprestandan för ASTM A333 Grade 6?
F: Vad är korrosionsbeständigheten för ASTM A333 Grade 6?
Populära Taggar: astm a333, Kina astm a333 tillverkare, leverantörer, fabrik







