ASTM A106

ASTM A106

ASTM A106 (ASME SA106) är den amerikanska kärnstandarden för sömlösa kolstålrör avsedda för tillämpningar med hög-temperatur. Den täcker tre hållfasthetsgrader: Grade A, Grade B och Grade C, vilket gör den till en av de mest använda och kommersiellt framgångsrika specifikationerna för sömlösa kolstålrör enligt amerikanska standarder. Detta material är speciellt utformat för förhållanden med hög-temperatur och högt-tryck och fungerar som ett klassiskt val i industrier som kraftverk, raffinaderier, pannor och kemiska processanläggningar där hög-temperaturtrycks-lagerutrustning används. Bland dessa kvaliteter är klass B den mest använda, och erbjuder en utmärkt balans mellan hållfasthet, svetsbarhet, formbarhet och kostnad, och står därför som industri-standardmaterial för processrör med hög-temperatur.
Kärnegenskaperna hos ASTM A106 ligger i balansen mellan god hållfasthet vid hög-temperatur och utmärkt övergripande prestanda. Klass B har en lägsta draghållfasthet på 415 MPa och en lägsta sträckgräns på 240 MPa, lämplig för långvariga-höga-temperaturer upp till cirka 427 grader. Klass A är en lägre hållfasthetsgrad (Större än eller lika med 330 MPa / Större än eller lika med 205 MPa), medan Grade C är en högre hållfasthetsklass (Större än eller lika med 485 MPa / Större än eller lika med 275 MPa), vilket möjliggör flexibelt urval baserat på specifika servicekrav. Produkten uppfyller internationella standarder såsom ASTM A106 / ASME SA106.
Viktiga höjdpunkter: ASTM A106 Grade B är den föredragna kvaliteten för sömlösa sömlösa rör av kolstål av amerikansk standard. Det är det mest använda i hög-processrörledningar för kraftverk och raffinaderier och fungerar som industristandard för hög-temperaturrör i kolstål.
Skicka förfrågan
Beskrivning
Tekniska parametrar

Produktens funktioner

High-Temperature Oxidation Resistance

Bra hög-temperaturstyrka (kärnfördel)

Kärnfördelen med ASTM A106 ligger i dess utmärkta hög-temperaturhållfasthet. Klass B upprätthåller cirka 300 MPa draghållfasthet under 427 graders förhållanden, med en prestandaretentionsgrad på cirka 72 %, vilket effektivt motstår långsam plastisk deformation (krypning) av material under hög temperatur och högt tryck, vilket säkerställer säkerheten och tillförlitligheten för rörledningar under långvarig-hög-temperaturdrift.

High-Temperature Corrosion Resistance

Utmärkt svetsprestanda

Den kolekvivalenta designen hos ASTM A106 säkerställer god svetsbarhet. Svetsprocessen är väl-etablerad, med måttlig svårighet för svetsare, vilket gör den lämplig för stor-installation på-plats. Vid svetsning av tjocka-väggiga rör eller i miljöer med låg-temperatur rekommenderas förvärmning till 100-150 grader.

High Stability

Bra bearbetningsförmåga

Den kan genomgå olika formningsprocesser som varmböjning, kallböjning och smide, vilket gör den lämplig för tillverkning av rördelar som armbågar, T-stycken och reducerare. Den kan också bearbetas med konventionella mekaniska bearbetningsmetoder.

Good Processability

Mogen teknik och långsiktig-tillförlitlighet

Den uppvisar god mikrostrukturell stabilitet under lång-drift vid temperaturer under eller lika med 427 grader. Levereras i normaliserat eller varmvalsat-tillstånd och uppnår en enhetlig och fin mikrostruktur, vilket säkerställer mikrostrukturell stabilitet och tillförlitlighet under driftförhållanden med hög-temperatur.

Tekniska specifikationer

Kemisk sammansättning (ASTM A106 / ASME SA106)

 

Element

Betyg A

Betyg B

Betyg C

Notera

C

Mindre än eller lika med 0,25 %

Mindre än eller lika med 0,30 %

Mindre än eller lika med 0,35 %

Garanterar styrka och svetsbarhet

Mn

0.27 - 0.93%

0.29 - 1.06%

0.29 - 1.06%

Solid lösningsförstärkning, förbättra styrkan

P

Mindre än eller lika med 0,035 %

Mindre än eller lika med 0,035 %

Mindre än eller lika med 0,035 %

Skadliga ämnen, strikt kontrollerade

S

Mindre än eller lika med 0,035 %

Mindre än eller lika med 0,035 %

Mindre än eller lika med 0,035 %

Skadliga ämnen, strikt kontrollerade

Ja

Större än eller lika med 0,10 %

Större än eller lika med 0,10 %

Större än eller lika med 0,10 %

Deoxidationsmedel, förbättra oxidationsbeständigheten vid hög-temperatur

Cr

Mindre än eller lika med 0,40 %

Mindre än eller lika med 0,40 %

Mindre än eller lika med 0,40 %

Restelement, strikt kontrollerade

Cu

Mindre än eller lika med 0,40 %

Mindre än eller lika med 0,40 %

Mindre än eller lika med 0,40 %

Restelement, strikt kontrollerade

Mo

Mindre än eller lika med 0,15 %

Mindre än eller lika med 0,15 %

Mindre än eller lika med 0,15 %

Restelement, strikt kontrollerade

Ni

Mindre än eller lika med 0,40 %

Mindre än eller lika med 0,40 %

Mindre än eller lika med 0,40 %

Restelement, strikt kontrollerade

V

Mindre än eller lika med 0,08 %

Mindre än eller lika med 0,08 %

Mindre än eller lika med 0,08 %

Restelement, strikt kontrollerade

Fe

Återstående kvantitet

Återstående kvantitet

Återstående kvantitet

Matriselement

Fysiska egenskaper

 

Prestanda

Numeriskt värde/intervall

Testförhållanden

Densitet

≈ 7,85 g/cm³

Rumstemperatur (20 grader)

Smältpunkt

≈ 1420-1460 grader

-

Elastisk modul

≈ 200 GPa

Rumstemperatur

Värmeledningsförmåga

≈ 50 W/(m·K)

Rumstemperatur

Termisk expansionskoefficient (20-100 grader)

≈ 11.7 × 10⁻⁶ /K

-

Poissons förhållande

≈ 0.28

Rumstemperatur

Magnetism

Ferromagnetisk

Kolstål, som är magnetiskt

Mekaniska egenskaper (typiskt värde, ASTM A106)

 

Prestanda

Betyg A

Betyg B

Betyg C

Genomförandestandarder

Draghållfasthet

Större än eller lika med 330 MPa

Större än eller lika med 415 MPa

Större än eller lika med 485 MPa

ASTM A106

Sträckstyrka

Större än eller lika med 205 MPa

Större än eller lika med 240 MPa

Större än eller lika med 275 MPa

ASTM A106

Förlängning

Större än eller lika med 35 %

Större än eller lika med 30 %

Större än eller lika med 30 %

ASTM A106

Hårdhet

Mindre än eller lika med 137 HB

Mindre än eller lika med 159 HB

Mindre än eller lika med 179 HB

-

Obs: Klass B är den mest använda kvaliteten i ASTM A106-standarden, och erbjuder en utmärkt balans mellan styrka, svetsbarhet och kostnad. Den är lämplig för långvariga-höga-temperaturförhållanden upp till cirka 427 grader.

Hög-temperaturprestanda (typiskt värde för klass B)

 
 

ASTM A106 Grade B upprätthåller en god styrka vid höga temperaturer:

Temperatur

Draghållfasthet (MPa, ungefär)

Behållningsgrad för prestanda

Beskrivning

Rumstemperatur (20 grader)

Större än eller lika med 415

100%

Benchmark

200 grader

≈ 380

Större än eller lika med 92 %

Styrkan är väl underhållen

300 grader

≈ 360

Större än eller lika med 87 %

Håller fortfarande hög styrka

400 grader

≈ 330

Större än eller lika med 80 %

Lämplig för höga-temperaturförhållanden

427 grader

≈ 300

Större än eller lika med 72 %

Det rekommenderas att använda den övre gränsen under en längre period

500 grader

≈ 250

Större än eller lika med 60 %

Styrkan minskade avsevärt

Lång-termisk stabilitet:

Mikrostrukturen förblir stabil under lång-tjänst vid temperaturer som är mindre än eller lika med 427 grader. När den används under lång-tid över 450 grader minskar krypstyrkan avsevärt, och lång-service över 450 grader rekommenderas inte.

Värmebehandlingssystem

Den slutliga prestandan för ASTM A106 är starkt beroende av värmebehandlingsregimen:

Normaliserande

Värm till 850-950 grader, håll i tillräckligt länge och luftkyl sedan. Detta resulterar i en enhetlig och finkornig mikrostruktur, vilket förbättrar de mekaniska egenskaperna.

Full glödgning (valfritt)

Värm till 850-900 grader, håll kvar, kyl sedan ugnen till cirka 650 grader, följt av luftkylning till rumstemperatur. Den används för att lindra kallbearbetningspåfrestningar eller förbättra kallbearbetningsformbarheten.

Efter-svetsvärmebehandling (PWHT, vald baserat på väggtjocklek och serviceförhållanden)

Värm till 600-650 grader, håll kvar och kyl sedan långsamt för att lindra kvarvarande svetsspänningar.

Tillämpligt media

Ånga med hög-temperatur

Huvudångledningar för kraftverk (mindre än eller lika med 427 grader), pannöverhettningsrör, eftervärmarrör

Petroleumraffineringsmedium

Processrörledningar med hög-temperatur såsom atmosfärisk och vakuumdestillation, katalytisk krackning, etc.

Hög-processgas

Hög-temperatur- och högtrycksledningar för kemisk utrustning som ammoniaksyntes, metanol och kemiska gödningsmedel

Varmvatten

Värmenät, värmesystem

Värmeöverföringsolja och termiska bärare

Rörledningar för kemiska värmeöverföringssystem

Obs: ASTM A106 är inte tillämpligt på starkt frätande medier som starka oxiderande syror och hög-temperatur, hög-koncentration av klorider. Dess övre oxidationstemperaturgräns är cirka 427 grader. För temperaturer som överstiger detta rekommenderas krom-molybdenlegerade stål som ASTM A335 P11/P22.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

ASTM A106 är lämplig för hög-temperatur och högt-tryck som sträcker sig från 350 till 427 grader, och rekommenderas för användning i följande områden:

 

Applikationsfält

  •  

    Fossilbränslekraftgenerering (kärnapplikation)
    ● Kraftverkets huvudångrör (mindre än eller lika med 427 grader)
    ● Pannöverhettarrör, eftervärmarrör
    ● Hög-temperaturångrör, matarvattenrör
    ● Pannhuvud, överhettarhuvud

  •  

    Petrokemisk teknik (kärntillämpningar)
    ● Hög-temperaturrörledningar för atmosfärs- och vakuumdestillationsenheten i ett raffinaderi
    ● Processrör för katalytisk krackningsenhet
    ● Rörledningar med hög-temperatur och hög-tryck i vätebehandlingsenheter
    ● Fördröjd koksningsenhetsprocessledning

  •  

    Kemi- och konstgödselindustri
    ● Hög-processrörledningar för ammoniaksyntesanläggningar
    ● Metanolfabrik omformatera gasledningar
    ● Hög-temperatur och högt-trycksrör i konstgödselfabriker

  •  

    Kraftvärme och centralvärme
    ● Hög-ångledningsnätverk för ett värmekraftverk
    ● Stadscentraliserad värmeledning för varmvatten med hög-temperatur

  •  

    Rörkopplingar för hög-temperatur och hög-tryck
    ● Höga-armbågar, tees och reducerare
    ● Smidda rördelar, flänsar

Leverans och anpassning

Vi erbjuder flexibla och pålitliga lösningar för leveranskedjan för att säkerställa att du får ASTM A106 sömlösa stålrör som perfekt matchar dina projektkrav.
Anpassningsbara materialformer
Vi stödjer produktion av olika grund- och specialformer enligt ritningar eller specifikationer.

Form

1
Varmvalsat sömlöst stålrör.-
2
Kalldraget-sömlöst stålrör
3
Stort-diameter tjockt-rör

Konventionell räckvidd

Diameter: 60.3 - 1067 mm; Väggtjocklek: 3 - 150 mm

Ytterdiameter: 10.3 - 114.3 mm; Väggtjocklek: 1 - 15 mm

Ytterdiameter: 219 - 1067 mm; Väggtjocklek: 20 - 150 mm

Anpassningsförmåga

Fast-skärning, fasbearbetning, rörändgängor, normaliserat/glödgat tillstånd

Precisionsmåttkontroll, ljus glödgning, fast-längdskärning

Varmexpansion av rör, skärning med fast-längd, fasbearbetning

Varför välja oss? - Pålitlig teknisk teknik. Pålitlig leverans.

Vi är inte bara en leverantör, utan en pålitlig materialpartner för dig i Kina.

Sample Support & Quick Response

Vertikalt integrerad produktion

Egen 20 000㎡ anläggning med 10+ automatiserade linjer (8,000+ ton/år). Internt-verktygs- och matriscenter möjliggör snabb anpassning och effektiv kostnadskontroll - ingen mellanhänderuppmärkning.

Full Traceability

Strikt kvalitetskontroll i varje steg

Full spårbarhet över viktiga QC-kontrollpunkter under hela produktionen. 100 % i enlighet med ASTM/ASME-, EN- och GB-standarderna. Materialtestrapporter tillgängliga med varje leverans.

Professional Logistics & Packaging

Pålitlig leverans och exportförpackning

10+ år med export till Europa, Nordamerika, Sydostasien och Mellanöstern med vattentätt och anti-rostskydd, kombinerat med flexibla fraktalternativ, säkerställer säker och-ankomst i tid.

Complete Export Documentation

Provvalidering före massproduktion

Vi tillhandahåller gratisprover för kvalitetsverifiering, så att du bara kan lägga bulkordrar efter godkännande. Vi säkerställer konsekvens från prov till massproduktion genom noggrann dimensionsmätning och transparent tillverkning.

FAQ

F: Vilka är de största fördelarna med ASTM A106 Grade B?

 

F: Vilka är skillnaderna mellan ASTM A106 klasserna A, B och C? Hur ska man välja?

 

F: Vilken är den maximala servicetemperaturen för ASTM A106 Grade B?

 

F: Vad är skillnaden mellan ASTM A106 Grade B och API 5L Gr.B? Hur väljer man mellan dem?

 

F: Vad är svetsprestandan för ASTM A106 Grade B?

 

F: Vad är korrosionsbeständigheten för ASTM A106 Grade B?

 

 

Populära Taggar: astm a106, Kina astm a106 tillverkare, leverantörer, fabrik